Na co najczęściej pożyczamy pieniądze

Każdy z nas wiele razy napotkał na swej drodze problem finansowy. Zepsuta pralka, telefon, stary samochód, czy po prostu brak oszczędności i nagły niespodziewany wydatek – często jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wzięcie kredytu lub pożyczki w banku lub innej instytucji finansowej. Jak pokazują najnowsze badania, prawie 40% pożyczających pieniądze Polaków przeznacza dodatkowy zastrzyk gotówki na zakup sprzętu AGD/RTV. Na co jeszcze wydajemy pożyczone środki? Czy pożyczka jest zaciągana w pełni świadomie? Odpowiedź poniżej.

Jak się okazuje, Polacy z roku na rok są coraz bardziej zadłużeni. Dziury w budżecie powodują, że zaciągnięcie pożyczki jest często jedyną opcją wyjścia z kłopotliwej sytuacji. W ostatnich latach pożyczka lub kredyt to dla Polaków jedna z najbardziej popularnych metod wydostania się z finansowego dołka. Dług posiada około 15 milionów Polaków, a eksperci twierdzą, że w przyszłości zapożyczających się osób w Polsce będzie jeszcze więcej. Raport mówi, że ponad 75% dłużników to mężczyźni.

Co można więcej powiedzieć o polskim pożyczkobiorcy? Na pewno, że rozsądek i świadomośćfinansowa przychodzą z wiekiem. Tylko w przedziale wiekowym 55-65 lat aż 80% zapożyczających się Polaków dokładnie sprawdza swoje możliwości finansowe. W pozostałych grupach robi to znacznie mniej osób. Czy świadczy to o braku edukacji finansowej oraz braku odpowiedzialności? A może o braku przejrzystości wśród instytucji udzielających pożyczek? Niestety nie wszystkie pożyczki na rynku są przedstawione w sposób jasny i czytelny dla przeciętnego Polaka, w szczególności jeśli środki pożyczane są przez Internet. Z roku na rok coraz więcej firm udzielających kredytów i pożyczek. Często kuszą promocjami i specjalnymi ofertami, odwracając Cię od tego, co najważniejsze – warunków umowy, którą podpisać.

Na co wydajemy

Ponad połowa Polaków zaciągających pożyczki dodatkowe pieniądze wydaje na bieżące potrzeby. Coraz mniej osób zaciąga pożyczkę z myślą o inwestycjach. Najwięcej osób szuka dodatkowych środków na zakup sprzętu RTV/AGD – jest to prawie 40% pożyczkobiorców. Do najczęściej kupowanych sprzętów należą laptopy, komputery oraz telefony. Mężczyźni często za pożyczone pieniądze kupują też samochody lub planują wakacje, kobiety natomiast częściej spłacają inne zobowiązania lub też pieniądze przeznaczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Czy pożyczamy świadomie

Niestety tylko połowa pożyczkobiorców w Polsce deklaruje, że przed zaciągnięciem zobowiązania dokładnie przemyślała swoją kondycję finansową i przeanalizowała wszystkie możliwe zagrożenia. Dlatego tak ważny jest dobry wybór instytucji, od której zamierzamy pożyczyć pieniądze . Rozwiązaniem jest Vebkredit – tu wszystko jest nie tylko szybkie i proste, ale również w pełni czytelne i transparentne. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i wybrać pożyczkę, która nie tylko zaspokoi Twoje potrzeby, ale też nie wpędzi Cię w spiralę zadłużenia.

 

 

Wypełnij wniosek!